Dwa tysiące czternasty -cele i postanowienia

Mój dwa tysiące czternasty

SONY DSC

Bartek Popiel w jednym ze swoich ostatnich postów pisał „Oto dlaczego nie wytrwasz z noworocznymi postanowieniami” o tym, że daty nie mają żadnego znaczenia, jeśli chcesz schudnąć to nie od 1. stycznia tylko od dziś. Bartek jak zawsze ma sporo racji jednak dla mnie daty mają znaczenie, ponieważ wyznaczają ważne dla nas momenty, początki i końce w naszym życiu. I tak jak w latach ubiegłych w dwa tysiące czternastym również wyznaczyła swoje cele oraz postanowienia.

SONY DSC

Zanim przytoczę Wam kilka postanowień z mojej 17-sto punktowej listy mam dla Was metodę SMART wyznaczania celów, dzięki której nasze cele będą poprawnie wyznaczone oraz większe prawdopodobieństwo ich realizacji.

S – Specyficzny (konkretny) – konkretny cel łatwiej osiągnąć niż cel ogólny.

M – Mierzalny – aby było widać, że cel jest zrealizowany tak jak czarny na białym

A – Atrakcyjny – aby nie był nudny, wzbudzał naszą ciekawość i chęć realizacji

R – Realistyczny – aby był możliwy do osiągnięcia

T – Terminowy – osadzony w konkretnych ramach czasowych

 

Masz cel wyznaczony? Odpowiedz sobie na 6 poniższych pytań (w wersji ang. – ’6W’):

 1. (Who) Kto jest związany z celem?
 2. (What) Co chcę osiągnąć?
 3. (Where) Określ miejsce.
 4. (When) Określ przedział czasu, w którym cel ma zostać osiągnięty.
 5. (Which) Określ wymagania i ograniczenia związane z realizacją celu.
 6. (Why) Określ przyczyny realizacji danego celu i korzyści płynące z osiągnięcia go.

Teraz zacznij działać! :)

SONY DSC

A oto kilka celów z mojej listy siedemnastu:

1. 65 – magiczna liczba, która pojawi się na mojej wadze 1 grudnia (+/- koniec grudnia).

2. Wyjazd do Nowego Jorku.
NYC marzy mi się od dawna, kiedyś nawet myślałam o tym czy nie wyjechać tam na cały rok jednak zmieniłam zdanie podczas mojego jednodniowego pobytu tam w liceum. Miasto jest szare i ponure i nic się nie dzieje poza Time Square… jednak jest w nim coś co mnie bardzo przyciąga! 10 dni to absolutne minimum we wrześniu, które chciałabym tam spędzić i zaszaleć ;)

3. Toastmasters -> zdobycie tytułu CC (Competent Communicator) oraz CL (Competent Leader).
Oba tytułu polegają na zrealizowanie 10 projektów. W ścieżce CC został mi jeden projekt natomiast w CL dłuższa droga przede mną, ale czas wyznaczyłam sobie do końca czerwca :).

4. Sesja bez poprawek we wrześniu.
Nie ukrywam, że szkoła a właściwie studnia nigdy nie była dla mnie najważniejsze, a sesja tym bardziej… Był moment, że sesję to ja cały rok miałam ;p Jednak gdy w październiku zmieniłam uczelnię, a razem z nią kierunek to coś się zmieniło. Teraz podoba mi się to czego się uczę <co mnie w sumie szokuje ;)> i w związku z tym, ale nie tylko, takie postanowienie się pojawiło :)

5. Zrealizowanie projektu 30 days to change + 2-3 inne projekty.
30 days to change to projekt autorstwa Edyty Zając z Life Skills Academy. Projekt zaczynałam już chyba 2 albo 3 razy i jeszcze nigdy nie skończyła, dlatego tym razem chcę przejść przez cały projekt i 2-3 inne, ponieważ prawie zawsze w połowie „zapominam” o nich.

6. Zainwestować w siebie i rozwój osobisty:
- język angielski -podszkolić do poziomu komunikatywnego w stopniu zaawansowanym
- kurs tańca – na wszystkich weselach, urodzinach, balach, przyjęciach w moich ust wypływa jedno zdanie: „Ale ja nie potrafię tańczyć”, które nie na wszystkich działa ;) W grudniu kiedy wyprawialiśmy przyjęcie niespodziankę dla mojego taty na urodziny taniec tak mi się spodobał, że postanowiłam w końcu coś z tym zrobić i choć odrobinę się podszkolić ;)
- fotografia – tutaj niestety nie mam w pełni jeszcze sprecyzowanych planów, chciałabym kurs, ale na pewno zacznę od książek o fotografowaniu, ponieważ uwielbiam robić zdjęcia amatorsko i chciałabym poprawić ich jakość.

7. Posiadać tylko potrzebne rzeczy – STOP chomikowaniu.
W moim otoczeniu jest mnóstwo rzeczy, których nie używam, ale zostawiam je bo może kiedyś się przydadzą… NIE! Stop! raz na 1-2 miesiące generalne porządki i pozbywanie się wszystkiego czego nie używam. Niech zapanuje porządek :)

8. BLOG – systematyczne wpisy.
To jest jedno z ważniejszych moich postanowień. Obecny blog to mojego trzecie podejście ;o Tym razem chcę, aby zadziałało :)

SONY DSC

To tylko ode mnie o moich, niektórych, postanowieniach oraz celach na dwa tysiące czternasty :)

A Ty jakie masz postanowienie noworoczne?

7 odpowiedzi na post: “Dwa tysiące czternasty -cele i postanowienia

 1. Wiciu! Dobrze wiesz, że najmocniej na świecie trzymam kciuki i wszystkie 8 postanowień spełnisz! (jak ja moich 15 :D). Damy radę :*

 2. Po pierwsze – bardzo przyjemny blog, będę z przyjemnością zaglądać! (polubiłam na FB :))
  Po drugie – widzę, że mamy podobne podejście do celów noworocznych :) Ja kilka swoich również zdradziłam na blogu – planuję więcej czytać (moja lista na lubimyczytać.pl ciągle rośnie!), szczególnie po angielsku, poza tym zamierzam przekonać się do ćwiczeń, owoców i nieco zdrowszego trybu życia…
  Trzymam kciuki za realizację Twoich planów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>